Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pilates nedir?
  Pilates nedir?

Bu ayki yazımda sizlere, özellikle spor çılgınlığı haline gelen ve hatta eğitmenlik sertifikası almak için kuyruğa bile girilen bir spor şekli hakkında bilgi vermek istiyorum.Evet, bazılarınızın PİLATES dediğini duyar gibiyim.Pilates hakkında yazılanları okudukça ve zamanında yaptığım bir spor olduğunu düşündükçe bu sporun yogayla özdeşleşen fakat çarpıcı ayrılıklar da taşıyan bir spor olduğunu gördüm.Bunların en büyük sebeplerinden biri de, hem vücudunuzu hemde ruhunuzu kontrol altında tutmanızı sağlaması diyebilirim.Şimdi size başlangıç olarak pilates, sonrasında ise prensipleri hakkında bilgi vermek istiyorum. 

PİLATES NEDİR?

Pilates, 20. yüzyılın başlarında Joseph H. Pilates tarafından geliştirilen ve kendisinin "contrology" diye adlandırdığı denge, nefes ve hareket sistemlerinin sentezi olan  metoddur. İçinde barındırdığı 500'ün üzerinde egzersiz ile kasları uzatır ve güçlendirir. Pilates, öncelikle, vücudun merkezinin (core) güçlendirilmesi  ve sabit tutulması prensibine dayanır. 

 

JOSEPH H.PİLATES KİMDİR?

1880 yılında, Almanya'nın Mönchengladbach şehrinde doğan Joseph Pilates zayıf ve hastalıklı birçocuktu.Pilates, bir aile hekimi tarafından kendisine verilen anatomi kitabı sayesinde daha çocukken insan vücudunu incelemeye başladı. Kitabın her bir sayfasını anlamak ve öğrenmek için kendi beden hareketlerinden faydalandı. Jimnastikçi bir baba ile doğa hekimi bir annenin oğlu olan Joe, daha sonra yetenekli bir boksör, jimnastikçi, sirk canbazı, kayakçı ve dalgıç oldu; bunların yanında Yoga ve Zen meditasyonu ile de ilgilendi. Kendi vücudunda deneyimlediği değişim ile Joe Pilates mottosu haline gelen çok basit gerçeğin farkına vardı.
"Hareket iyileştirir."
İngiltere'de bulunduğu sırada, 1. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla Joe Pilates, Alman uyrukluların alıkoyulduğu bir kampa alındı ve daha sonra "Contrology" diye adlandıracağı metodunu oluşturacak orjinal egzersizlerini bu kampta geliştirmeye başladı. Kampta bulunanlara, güreş ve kendini koruma sanatı teknikleri öğretti, hastalarla özel olarak  çalıştı. Joe'nun yarattığı egzersizler ve aletler ile yaptırdığı çalışmalara katılanlar kampın en güçlü ve sağlıklı grubu haline geldi. Savaş bittikten sonra Almanya'ya döndüğünde askerleri eğitti ve özel müşterileri ile çalıştı. Almanya'nın politik durumunu beğenmediği için 1925'te Amerika'ya gitmek üzere ülkesini terk etti. New York yolculuğu sırasında eşi Clara ile tanıştı. 1926'da New York'da pek çok dans stüdyosunun da bulunduğu bir bölgede ilk stüdyolarını açtılar.  Çok kısa bir sure içinde, "Contrology" -şimdiki adıyla Pilates- dansçıların kaslarının güçlenmesi, dengelerinin gelişmesi ve tedavileri için vazgeçilmez bir unsur haline geldi.Joe Amca – ki böyle anılmayı çok severdi- 87 yaşındaki ölümüne kadar dansçılar, atletler ve daha pekçok kişi ile çalışmalarına devam etti. Clara stüdyodaki çalışmaları 10 yıl daha sürdürdü.

PİLATES’ İN PRENSİPLERİ NELERDİR?
6 Pilates prensibi metodun temel niteliklerini oluşturur. Bu prensipleri sadece teorik olarak değil, hareket esnasında fiziksel olarak gerçekleştirerek öğreneceksiniz. Örneğin; stabilizasyonu anlamak için hareket anında gövdenizi sabit tutmayı öğrenmeniz gibi…Ya da akıcılığı anlamak için bir hareketin diğer bir harekete akıcı geçişini öğrenmeniz gibi…
Bundan da anlaşılacağı gibi, Pilates sadece uygulanan değil, öncelikle  öğrenilmesi gereken bir sistemdir.   

Stabilizasyon
Pilates'in ilk amacı pelvisi (leğen kemiği) ve omurgayı doğal pozisyonunda stabilize etmektir. Sabit ve stabilize edilmiş bir kaynaktan başlayan (örn.leğen kemiği) hareket vücudun gücünü ve verimini artırırken, doğal dengesini de yeniden kazanmasını sağlar.   


 

Kontrol
Pozisyonların ve sıralamalarının, tam kontrol altında ve tüm detaylara dikkat verilerek yapılması, hareketlerden en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.    

Konsantrasyon
Bedeni zihin kontrol eder. Egzersizlerin yapılmasındaki doğru zihinsel yönelme ve hareketteki farkındalığın oluşmasına derinlemesine odaklanma amacı, konsantrasyonu tekniğin ayrılmaz bir parçası haline getirmektedir.


 

Akıcılık - (Flow)
Pilates, birbirine bağlı ve devamlı bir hareket akışı içinde yapıldığında doğrudur. Hareketlerin kendi içlerinde ve bir sonrakine akıcı olarak geçişi, etkin zaman ve efor kullanımı ile derslerden alınacak faydayı maksimize ederek sonuca ulaştıracaktır.


 

Nefes
Yeni başlayanlar için nefes kullanımındaki en büyük yanlış hareket sırasında nefesi tutmaktır. Zamanla, doğru verilen nefesin, tüm nefes kullanımını nasıl harekete geçirdiğini, merkezin desteğini kolaylaştırdığını ve hareketin yoğunluğunu artırdığını göreceksiniz. Sonuçta, nefessiz hayat düşünülemez.

Doğruluk - (Precision)
Pilates detaylar açısından zengindir. Hareketlerde kullanılan tekniğin ve yapılışının doğruluğu inanılmaz sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Pilates tekniğinde sonuç detayda gizlidir.

 

En Son Eklenen 5 Makale
    Herkesin sağlıklı yaşaması için gereklidir spor. Bedenimizi ilgilendirdiği kadar ruhumuzu da ilgilendiriyor. Yani spor, ruh sağlığımızı da etkiliyor. Mesela spor çocuklarda ve gençlerde; saldırganlığı ve öfkeyi frenlemeye yardımcı oluyor. Yetişkinlerde ise; daha dinamik görünmelerini sağlıyor. Yaşlılarında daha dinç görünmelerini sağlıyor. Spor bir çok sorunun ilacı aslında. Mesela unutkanlık. Spor yaşlılar için zorunludur diyebiliriz. Spor yaşlılar için hem bedenen hem de ruhen &oum..Devamı
      Bir yanda sonu gelmeyen diyetlerle kilo alıp verenler diğer yandan kilo verseler dahi kendini hala şişman bulanlar. Çevrenizde sıkça rastlayacağınız diyet takıntılılar fark ettiyseniz hiçbir zaman tam olarak amaçlarına ulaşamıyor,hiçbir zaman mutlu,sağlıklı beden ve ruh haline erişemiyor.Bilinçsiz diyetlerin vardığı nokta çok yazıldı ,çok habere konu oldu yemek yeme arzusunun önüne geçemeyip yedikten sonra pişmanlık duyarak kusan Blumnia hastalarının, bir lokma yiyerek doyduğunu sanan ve gid..Devamı
HEDEF DAHA SAĞLIKLI BİR YAŞAMSA KAYNAK PERFETTO'DUR...BİZLER,İNSANIN KENDİSİNİ DAHA İYİ HİSSETMESİNİN ANCAK KENDİ SEÇİMLERİYLE OLABİLECEĞİNE VE AYRICA KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA BÜYÜK MUCİZELER YARATABİLEİĞİNE İNANIYORUZ..... YA SİZ?????
       Amacınız ne olursa olsun, bütün aletli ve aletsiz çalışmalar belirli sistemlere göre çalışıldığı taktirde en fazla yararı sağlamaktadır. Çok çeşitli çalışma sistemleri vardır.  Bunları daha önceki yazılarımızda size anlatmaya çalışmıştık. Bu tür çalışmaları inceleyen bilime kinesioloji adı verilir. Elde edilmek istenen çeşitli nitelik ve hedeflere göre değişik kilo, set ve tekrar sayıları uygulanabilir. Çok değişik antreman programları vardır; bö..Devamı
Bu ayki yazımda sizlere, özellikle spor çılgınlığı haline gelen ve hatta eğitmenlik sertifikası almak için kuyruğa bile girilen bir spor şekli hakkında bilgi vermek istiyorum.Evet, bazılarınızın PİLATES dediğini duyar gibiyim.Pilates hakkında yazılanları okudukça ve zamanında yaptığım bir spor olduğunu düşündükçe bu sporun yogayla özdeşleşen fakat çarpıcı ayrılıklar da taşıyan bir spor olduğunu gördüm.Bunların en büyük sebeplerinden biri de, hem vücudunuzu hemde ruhunuzu kontrol altında tutmanızı sa..Devamı
ZUMBA® artık Türkiye’de PERFETTO SPORTS CLUB AYRICALIĞIYLA Devamı
Ders programımız yenilenmiştir.Güncel ders programlarımızı sitemizin derDevamı

Copyright © 2011 Perfetto Sports Club | Tüm Hakları Saklıdır.  Onel Matbaa  Web Tasarım & Yazılım Mehmet Türkoğlu